Gündemde Ne Var Ki Gündemde Ne Var Ki Author
Title: Ehliyet Değiştirmek İçin Neler Gerekli - Yeni Ehliyet Ne Zaman Alınacak?
Author: Gündemde Ne Var Ki
Rating 5 of 5 Des:
Yeni Ehliyet Almak İçin Neler Gerekli - Yeni Ehliyet Ne Zaman Alınacak? İçişleri Bakanlığının Karayolları Yönetmeliğinde aldığı değiştirm...
Yeni Ehliyet Almak İçin Neler Gerekli - Yeni Ehliyet Ne Zaman Alınacak?
İçişleri Bakanlığının Karayolları Yönetmeliğinde aldığı değiştirme kararı sonrası 1 Ocak 2016'dan itibaren eski sürücü belgeleri yerine yeni sürücü belgeleri veriliyor. Yeni ehliyetlerin 84 ülkede geçerli sayılması ise büyük bir avantaj sağlıyor.

Ehliyet Verme İşlemi Nüfus Müdürlüklerinde
TBMM de bekleyen yeni tasarıya göre ehliyet verme işlemleri EGM'den alınarak Nüfus Müdürlüğüne verilecek.

Postayla Teslim Edilecek
Pasaport alımında olduğu gibi, yeni ehliyetler de bir basım merkezinde basılıp posta yolu ile sahiplerine ulaştırılacak.

Ehliyet Süreleri
Yeni tip ehliyetler, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek.

Geçici Ehliyet Belgesi Verilecek
Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacak. Bunun yerine size "geçici sürücü belgesi" verilecek.

Ardından da 15 gün içinde yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecek.
Peki ehliyetini değiştirmek isteyenler nasıl başvuru yapacak.

Yeni Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler

1. Aile Hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye giderek Ehliyet almanızda ve araç kullanmanızda bir engel olmadığını kanıtlayan "Sağlık Raporu" almak. Bazı durumlarda Aile Hekimleri Devlet veya Özel Hastanelere sevk edebilir.

2. Herhangi bir vergi dairesine veya kamu bankasına 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair makbuz almak. (IBAN- TR26 0001 5001 5800 7299 2309 47)

3. 2 adet 5x6 cm boyutlarında arkası beyaz "Biyometrik Fotoğraf" (pasaporttaki gibi).

4. İlk 3 madde tamamlandıktan sonra http:surucurandevu.egm.gov.tr sitesinden e-randevu alınacak. Randevu sırasında sizden istenen mail adresine bir onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunun çıktısı ve hazırladığınız evraklar ile birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü`ne gitmeniz gerekecek.

Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacak. Bunun yerine size "geçici sürücü belgesi" verilecek.

Ardından da 15 gün içinde yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecek.Yeni Ehliyetler 84 Ülkede Geçerli Sayılacak
Yeni ehliyetler Yunanistan`ın da aralarında olduğu 84 ülkede geçerli. Buna göre özel araçlarıyla Yunanistan`a gidecek olanların 415 liraya `uluslararası sürücü belgesi` alma zorunluluğu da ortadan kalmış oldu.

2016 ehliyet, yeni ehliyetler nereden alınıyor, yeni ehliyet almak için ne yapmak gerekiyor, 
Tepkiler:

Yorum Gönder

 
Top
 

Gündemde Ne Var Ki?