Gündemde Ne Var Ki Gündemde Ne Var Ki Author
Title: İşte 1500 Yaşındaki Türk Kadını
Author: Gündemde Ne Var Ki
Rating 5 of 5 Des:
Moğolistan’da Altay Dağları’nda 6. yüzyılda yaşamış bir Türk kadına ait olduğu düşünülen çok iyi korunmuş bir mumya bulundu. Mumyanın Orta A...
Moğolistan’da Altay Dağları’nda 6. yüzyılda yaşamış bir Türk kadına ait olduğu düşünülen çok iyi korunmuş bir mumya bulundu. Mumyanın Orta Asya’da bütün halde bulunan ilk Türk mumyası olduğu belirtildi.Kadınla birlikte gömülen kişisel eşyalarınım, 1500 yıl önceki günlük yaşama dair ipuçları vermesi bekleniyor. Eğer, dizgin, vazo ve ahşap çanak bulunan eşyalardan bazıları.

Şu ana kadar sadece elleri ve ayakları için kazı çalışması yapılan mumyanın dikişli ve desenli kıyafetler giydiği görülebiliyor. Türk tarihine ışık tutması beklenen mumya 2800 metre yükseklikteki tepelerde bulundu.

Mumyanın kadın olduğuna, okuyla birlikte gömülmediği anlaşılınca karar verildi. Aynı zamanda mumyanın elit kesimden değil, halk tabanından geldiği düşünülüyor. Araştırmacılar bulunan mezarın, Orta Asya’da bulunan ilk eksiksiz Türk mezarı olduğunu söyledi.Kaynak: 1500 yıllık Türk mezarı bulundu.
Tepkiler:

Yorum Gönder

 
Top
 

Gündemde Ne Var Ki?