Gündemde Ne Var Ki Gündemde Ne Var Ki Author
Title: Suudi Arabistan'a Yemen'den Füze
Author: Gündemde Ne Var Ki
Rating 5 of 5 Des:
Suudi Arabistan'ın Cazan kentine Yemen'den füze atıldı. Füzenin düştüğü yerde bulunan 2 kişi hayatını kaybederken 1 çocuk ise yara...
Suudi Arabistan'ın Cazan kentine Yemen'den füze atıldı. Füzenin düştüğü yerde bulunan 2 kişi hayatını kaybederken 1 çocuk ise yaralandı. Açıklama yapan Suudi Arabistan İdaresi, saldırıların sorumluluğunu üstlenen herhangi bir örgüt henüz olmadığını açıkladı.

Husilerin Sözcüsü olarak bilinen Muhammed Abdusselam, bu olayların ardından Facebook'ta sınır şeridindeki şehirler ve bazı bölgeler için yapılan ateşkesin devam ettiğini belirten bir paylaşım yaptı.

Abdusselam, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.Koalisyon güçlerinin, dün Husilerin Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki Er-Rubua bölgesi hudut kontrol noktasına saldırı girişimini bertaraf ederek 100 militanı öldürdüğü bildirilmişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de dün akşam başkent Riyad'da Husilerden bir heyetle Yemen krizine çözüm bulmak için görüşmeler yapıldığını açıklamıştı.

Husi heyetinde devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih temsilcilerinin olmadığını belirten Cubeyr, "Sınır bölgesinde ateşkes sağlandı şimdi ise Yemenli taraflar arasında müzakereler yoluyla bir yakınlaşma olması için çalışıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak amacıyla, 26 Mart 2015'te "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı duyurulmuştu.


(Milliyet)
Tepkiler:

Yorum Gönder

 
Top
 

Gündemde Ne Var Ki?