Gündemde Ne Var Ki Gündemde Ne Var Ki Author
Title: Adım Adım FETÖ Darbe Girişimi - 15 Temmuz 2016
Author: Gündemde Ne Var Ki
Rating 5 of 5 Des:
Ülkemizde büyük bir şok etkisi yaratan FETÖ-PDY Darbe girişimi hakkında tüm detayları adım adım sizlere aktarmaya çalıştık. Milli İrademizi...
Ülkemizde büyük bir şok etkisi yaratan FETÖ-PDY Darbe girişimi hakkında tüm detayları adım adım sizlere aktarmaya çalıştık. Milli İrademizin ne denli güçlü olduğunu gösteren tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına ve ayrıca darbe sırasında vermiş olduğu bilgiler ve yardımlardan dolayı tüm medya kuruluşlarına gundemdenevarki ailesi olarak bir teşekkürü borç biliriz. 
Kaynaklar: Diken, Hürriyet, Twitter ve ListeList ekibi.

15 Temmuz

22:00:

s-463fbbcfa65de9f31840ee57514bed7d0c67ad92jpg
İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri askerler tarafından trafiğe kapatıldı. Aynı dakikalarda Ankara’da askeri uçak ve helikopterler alçaktan uçmaya başladı, Genelkurmay çevresinden silah sesleri geldi.

22:15

Atatürk Havalimanı’nda operasyonlar tamamen durdu, giriş çıkışlar kapatıldı. Havalimanının önüne tanklar getirildi.

22:30:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da aynı durum söz konusuydu. Dahası jandarma, havalimanındaki polislerin silahlarına el koydu.

22:40:

page_36-yil-sonra-darbe-girisimi_232466413
Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, yaşananların ‘silahlı olay’ gerekçesiyle yaşandığını belirtirken, konuyla ilgili başka bir bilgi veremeyeceklerini söyledi.
Gelişmeler üzerine NTV yayınına katılan Başbakan Binali Yıldırım, “Kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Bu girişime izin verilmeyecek. Buna darbe demek mümkün değildir. Bu çılgınlığı yapanlar bedelini en ağır şekilde ödeyecek. Demokrasiden asla taviz verilmeyecek. Askerin içindeki bir grubun kalkışması söz konusu. Güvenlik güçlerimiz harekete geçti” dedi.

23:00:

İstanbul ve Ankara’dan gelen ‘olağan dışı’ haberlere Başbakan Binali Yıldırım açıklık getirdi: “Bir kalkışma girişimi söz konusu.”

23:30:

Anadolu Ajansı: Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde patlama meydana geldi.

23:35:

yollarda tanklar
NTV, Vatan Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğü önünde çatışma sesleri geldiğini duyurdu. NTV muhabiri yaralı bir polis gördüğünü söyledi.

23.44:

Anadolu Ajansı (AA) Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın bir grup tarafından rehin alındığını açıkladı.

23.46:

Bağdat Caddesi’nde tanklar ilerliyor. Halk evlerinden tankların geçişini alkışlıyor.

23.48:

TRT yayını karartıldı.

23.50:

cnbv1yiwaam-box
Askerler Taksim Meydanı’nda konuşlandı.

23.53:

Askerler TRT binasına girdi.

16 Temmuz

00.02:

AKP İstanbul İl Merkezi bir grup asker tarafından çevrildi.

00.03:

Milli Savunma Bakanı, askerin “Yönetime el koyduk” dediği bildiri için “Korsan bildiridir” dedi.

00.04:

AA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

00.05:

maxresdefault
TRT’de darbe bildirisi okundu. Bildiride ülkenin ‘Yurtta Sulh Konseyi’ tarafından yönetildiği ve kamu düzeninin sağlanacağı belirtildi.

00:13:

Reuters bir cumhurbaşkanlığı kaynağına ulaştı: “Cumhurbaşkanı güvende. Darbe bildirisi korsan. Dünya Türk halkıyla dayanışma sergilesin. Cumnhurbaşkanı ve hükümet görevinin başında.” açıklamasını geçti.

00:15:

Reuters Bir AB kaynağının sözlerini aktardı: “Türkiye’de darbe girişimi ciddi görünüyor; birkaç albayın işi değil.”

00:16:

uncut_page__896300480
Rusya, ABD ve Fransa, Türkiye’deki vatandaşlarından evlerinden çıkmamalarını istedi.

00.21:

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi: “MİT, kendi personeli için ateş açma izni verdi” dedi.

00.25:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin birliği beraberliğine yönelik bu harekete karşı milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar güzel bir ceza alacaktır. Bu ülkeye ait uçağı, helikopteri, tankı kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Meydanı onlara bırakamayız. Yaptıkları işgali de ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bu konuda bu kararlılığımızı kimsenin test etmeye gücü yetmeyecektir. Milletime de bir çağrı yapıyorum. Milletimizi illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum. Bu azınlık grup ne yapacaksa halka yapsınlar. Emir-komuta zinciri çalışmamaktadır, askıya alınmıştır. “ dedi.

00.33:

Erdoğan Ankara’ya döneceğini söyledi.

00.44:

TRT’ye helikopterden ateş açıldı. CNN Türk muhabirinin aktardığına göre TRT’ye girmeye çalışan bir vatandaş askerlerce vuruldu. Vatandaş yaralandı.

00:44:

uncut_page__994072326
AA: Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde silah sesleri duyuldu. Askeri helikopterlerden ateş açıldığı gözlendi.

00.45:

TSK’dan açıklama:
“Türkiye Cumhuriyetinin değerli vatandaşları,
Sistematik bir şekilde sürdürülen anayasa ve kanun ihlalleri; devletin temel nitelikleri ve hayati kurumlarının varlığı açısından önemli bir tehdit haline gelmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzere devletin tüm kurumları ideolojik saiklerle dizayn edilmeye başlanmış ve dolayısıyla görevlerini yapamaz hale getirilmiştir.
Gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içerisinde olan cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri tarafından; temel hak ve hürriyetler zedelenmiş, kuvvetler ayrılığına dayalı, laik ve demokratik hukuk düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır.
Devletimiz; uluslararası ortamda hak ettiği itibarını yitirmiş ve evrensel temel insan haklarının göz ardı edildiği, korkuya dayalı otokrasi ile yönetilen bir ülke haline getirilmiştir.
Siyasi idarenin aldığı hatalı kararlarla mücadeleden geri durduğu terör tırmanarak birçok masum vatandaşımızın ve teröristle mücadele eden güvenlik görevlilerimizin hayatına mal olmuştur.
Bürokrasi içerisindeki yolsuzluk ve hırsızlık ciddi boyutlara ulaşmış, ülke sathında bununla mücadele edecek hukuk sistemi işlemez hale getirilmiştir.
Bu ahval ve şerait altında, yüce Atatürk’ün önderliğinde milletimizin olağanüstü fedakarlıklarla kurduğu ve bugünlere getirdiği cumhuriyetimizin koruyucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinden hareketle;
– Vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin ve devletin bekasını devam ettirmek,
– Cumhuriyetimizin kazanımlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri bertaraf etmek,
– Hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak,
– Milli güvenlik tehdidi haline gelmiş olan yolsuzluğu engellemek,
– Terörizm ve terörün her türlüsü ile etkin mücadele yolunu açmak,
– Temel evrensel insan haklarını, mezhep ve etnisite ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımız için geçerli kılmak,
– Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzeni yeniden tesis etmek,
– Devletimizin ve milletimizin kaybedilen uluslararası itibarını yeniden kazanmak,
– Uluslararası ortamda barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini tesis etmek maksadıyla yönetime el koymuştur.
Devletin yönetimi teşkil edilen yurtta sulh konseyi tarafıdan deruhte edilecektir.
Yurtta sulh konseyi BM-NATO ve diğer tüm uluslararası kuruluşlarla oluşturulmuş yükümlülükleri yerine getirecek her türlü tedbiri almıştır.”

00.46:

Ankara TRT binasında patlama yaşandı.

00.47:

erdogan-bedelini-agir-odeyecekler
Erdoğan, İstanbul’da olduğunu söyledi. Türkiye’deki tüm partilere çağrı yapan Erdoğan, halkı bir kez daha sokağa davet ederek “Bu akşam ben de orada olacağım” dedi. Erdoğan, “Şu anda bana karşı herhangi bir şey yok” dedi.

00.50:

AA: Orgeneral Hulusi Akar, darbe girişimi yapan bir grup asker tarafından rehin alındı.

00.53:

Polis, bir askeri gözaltına aldı.

00.54:

uncut_page__820858057
Ankara’daki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) binasına askeri helikopterlerce ateş açıldı. MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

00:55:

Beyaz Saray kaynakları: “Türkiye’de darbe girişimi var. Şu an kimin hakim olduğu belli değil” açıklamasını yaptı.

00.57:

AB Bakanı Ömer Çelik NTV’den askerlere emre itaatsizlik çağrısında bulundu.

00.58:

Halk, Erdoğan’ın Kısıklı’daki evinin önünde toplandı.

01.00:

111791
Asker Atatürk Havalimanı’ndan çekildi, vatandaşlar içeri girmeye başladı.

01.02:

Kılıçdaroğlu: “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyet’e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır” diye konuştu.

01.05:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminin askerin içindeki Gülen Cemaati mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

01.08:

uncut_page__772438617
1.Ordu Komutanı Org. Ümit Güler: “Küçük bir grubu temsil ediyorlar. Diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.” dedi.

01:08:

Twitter: “Türkiye’de bloke edilmemiz söz konusu değil. Ancak trafiğimizin kasıtlı biçimde yavaşlatıldığından kuşkulanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

01.11:

Reuters’ın görgü tanıklarından aktardığı bilgiye göre Atatürk Havalimanı’nda silah sesleri duyuldu.

01:15:

Savunma Bakanı Fikri Işık: “TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimi.” dedi.

01.20:

TSK adına yapılan açıklamada, tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri ülke sathında kontrolü ve güvenliği sağlamaktadır. Tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın güvenliği ve can sağlığı için evlerinde kalmaları, sokağa çıkmamaları ve milletin hizmetinde olan türk askeri ile işbirliği içinde olmaları yüksek öneme haizdir.”

01.21:

Reuters’ın aktardığına göre TSK’nın “Yönetime el koyduk” açıklamasının ardından Suriye’nin başkenti Şam’da halk sokakta kutlamalara başladı.

01.22:

İstanbul’daki camilerden ezan okunmaya başlandı.

01.27:

thumbs_b_c_2978d6f1662cb56d20478a9dfa748b1c
Deniz Kuvvetleri Komutanı Bostanoğlu: “Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz.” dedi.

01:32:

Reuters bir görgü tanığına dayandırarak TBMM etrafında tankların ateş açtığını duyurdu.

01:34:

uncut_page__372984947
Taksim’de askerler, darbe girişimini protesto eden grubu dağıtmak için havaya ateş açtı.

01.36:

Reuters’ın üst düzey bir Türk yetkiliden aktardığına göre darbe girişiminde bulunan grup tanklara sokağa çıkma emri verdi.

01.39:

AKP’li Eyüp belediyesi yurttaşlara şu mesajı gönderdi: “Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, gün demokrasiye sahip çıkma günüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızı karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’na gidiyoruz.”

01:45:

uncut_page__700783426
Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye 3’üncü Dünya ülkesi değil. Öyle gösterenler bedelini ağır ödeyecek. Milletimiz bunlara gününü gösterecek.” dedi.

01.49:

NTV’ye konuşan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, “Eşkiyalar başarılı olamayacak. Paralel ihanet şebekesiyle karşı karşıyayız. Kısa sürede duruma el koyacağız. Şehidimiz var, yaralımız var fakat duruma hakimiz.” dedi.

01.51:

Başbakanlık: “Bahçeli aradı, hükümetin yanında olduğunu bildirdi.” açıklamasını yaptı.

01.54:

Bayrampaşa Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne giden askerler gözaltına alındı.

01:58:

darbe gecesi liderler
Kılıçdaroğlu: “Darbeye karşı ortak tavır takınmalıyız.” dedi.

02:00:

Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na saldırı sonucunda 17 polis hayatını kaybetti.

02.02:

CNN Türk: Ankara’da F-16’lar darbe girişimine katılanların elindeki bir helikopteri düşürdü.

02:04:

AA: Askeri kalkışma, bir süre önce Genelkurmay adli müşavirliği görevinden alınan Albay Muharrem Köse başkanlığında planlandı.

02:06:

uncut_page__885818183
3. Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk: “TSK milletin iradesine saygılıdır. Personel derhal kışlalarına dönmeli.” açıklamasını yaptı.

02.11:

İstanbul Valisi Vasip Şahin: “Saldırı girişimi püskürtüldü. Trakya’daki tugay İstanbul’a hareket etti.” dedi.

02.12:

uncut_page__182462092
CNN Türk: AKP Genel Merkezi’ne yürüyen yurttaşların üzerine ateş açıldı, yaralılar var.

02.13:

ABD Başkanı Barack Obama: “Türkiye’de seçilmiş hükümet desteklenmeli.” açıklamasını yaptı.

02.23:

Jandarma Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin: “Darbe girişimini şiddetle bastıracağız. Darbe girişimini kesinlikle reddediyoruz, birliklerimizin başındayız.” dedi.

02.24:

CNN Türk: Harbiye’de silah sesleri duyuluyor. Bu noktaya çok sayıda ambulans sevk edildi.

02:27:

mit darbe püskürtüldü
MİT: Darbe püskürtüldü.

02.28:

CNN Türk: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalışan üçü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

02.30:

MİT Basın Müşaviri Nuh Yılmaz: “Darbenin parçası olan herkes yarın vatana ihanetten yargılanacak.” dedi.

02.35:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SMS attı: Türk Milletinin değerli evlatları. Bu hareket Ankara’da ve İstanbul’da devletin zırhlı araçlarını ve silahlarını gasp etmiş dar bir kadronun, 70’li yıllardaki gibi davranarak millete karşı bir kalkışmadır. Şerefli Türk milleti demokrasine ve huzuruna sahip çık. Türk milletini sindireceğini düşünen bu dar kadronun hareketine karşı sizleri sokağa ve milletinize sahip çıkmaya çağırıyorum. Devletine, milletine sahip çık.

02.38:

Bir askeri helikopter TBMM, Deniz ve Hava Kuvvetleri binası yakınlarına ateş açtı. Meclis ve Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor.

02.39:

Görgü tanıkları: Saatlerdir silah seslerinin duyulduğu TRT’nin Ulus binasında patlama meydana geldi.

02.43:

MİT: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar görevinin başında.” açıklaması yapıldı.

02.44:

1611052
Fox TV canlı yayındayken, Genelkurmay karargahına bir helikopter inerken çok şiddetli bir patlama sesi duyuldu.

02.47:

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem: “TBMM’yi vurdular, yaralılar var.” açıklamasını yaptı.

02.50:

Taksim ve Cihangir çevresinden silah sesleri gelmeye başladı.

02.52:

uncut_page__110536215
Boğaziçi Köprüsü’nde çatışma başladı.

02.54:

İstanbul’un merkezinde savaş uçakları alçak uçuşa başladı.

02:59:

Görgü tanıkları: Savaş uçakları Çamlıca tarafında bir yeri vurdu.

03:00:

Yıldırım: “Paralel ihanet çetesinin işi. Bu çılgınlar yol yakınken dönsün. Karadan ve jetlerle karşılık verilecek.” dedi.

03.08:

s-095033ade6be2edca26fef08858e1f4ac4616dcejpg
Ankara’da bir savaş helikopteri Meclis binası ve çevresine ateş açtı.

03.09:

ABD’nin saygın medya kuruluşu Vox: “Başarısız bir darbe Türkiye’yi otoriterliğe sürüklüyor.” açıklamasını paylaştı.

03.10:

DHA: “İstanbul’daki Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde 6 sivil ölü, 100’e yakın yaralı var” açıklamasını yaptı.

03.12:

Başbakan Yıldırım: “Durum büyük ölçüde kontrol altında. Ankara uçuşa yasak bölge ilan edildi.” dedi.

03.19:

AA: AKP’nin kuruluşundan bu yana reklam işleriyle uğraşan şirketin sahibi Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti.

03.20:

Habertürk: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uçağı Atatürk Havalimanı’na indi.

03:23:

uncut_page__669146320
Meclis bir kez daha vuruldu. Saldırının ardından meclisin üstü koyu bir duman tabakasıyla kaplandı.

03:29:

CNN Türk: Bir grup asker Doğan Medya Center binasına girdi.

03.30:

Fatih’teki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde asker ve polis arasında çatışma yaşandı. Çatışma sırasında yurttaşlar da bölgedeydi.

03:30:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “İdamı geri getirmek lazım bunlar için. Halk tükürüğüyle boğdu bunları.” paylaşımını Twitter’da yaptı.

03.33:

uncut_page__114830508
CNN Türk: “Meclis’e bomba atıldı, ikisi ağır 12 kişi yaralı.” haberini girdi.

03.36:

Fox TV, Meclis’in bir saat içinde üç kez vurulduğunu aktardı.

03:38:

CNN Türk, ‘Yayınımız kesiliyor’ diye altyazı geçti.

03.41:

Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT binasında iki polis hayatını kaybetti.

03:39:

03614abfd37eabe0666720a166381d80_18jpg_610x
Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından vuruldu.

03.43:

DHA: Alibeyköy Barajı’na uçak bomba bıraktı.

03.45:

CNN Türk binası boşaltıldı. Binanın önündeki kalabalık “Asker dışarı” diye bağırmaya başladı.

03.52:

cnnturk_1
CNN Türk binasında silah sesleri duyuldu.

03.57:

Reuters: Taksim yakınlarında iki şiddetli patlama meydana geldi.

04.00:

Erdoğan ayağının tozuyla konuştu: “Malum yapıya ait ülkemizin birliğine beraberliğine yönelik hareketin içine girmişlerdir. Bu suretle de bütün şehirlerimizde şu anda ayaklanma hareketidir bu. Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, Anayasa ne gerektiriyorsa bunun cevabını bu yapı, ister TSK içinde bir grup olsun, ister başka kurumlarımızın içinde olsun gereken cevabı alacaklardır. Bu tanklar bunların tankları değildir, milletin tanklarıdır. Çekilmek gibi bir şey söz konusu olamaz. TSK içinde çatışmalar olduğunu duydum. Ama şunu bilmeleri gerekir ki TSK içindeki bir azınlığın emniyet teşkilatımızla da böyle bir şeyin içine girmesinin bedelini, bunu emreden üst akıl, ödeyecektir. Biz de milli iradenin temsilcileri olarak dimdik duracağız. Milleti havalimanlarına ve meydanlara davet ediyorum. Bizim için bu geceler gündüzler olacaktır. Bu planlamayı yapanlar bunun bedeli ağır biçimde ödeyeceklerdir.”

04:03:

uncut_page__266774921
Askerler CNN Türk’ten sonra Hürriyet’e yöneldi. Hürriyet editörü: “Askerler bazılarını rehin aldı.” açıklamasını yaptı.

04.13:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’nda binlerce kişi toplandı.

04:17:

Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda konuştu: “Ne yazık ki silahlı kuvvetlerimizin mevcut olduğu bir hareketlilik oldu. Bunun neticesinde de TSK’nın içindeki bir azınlık, ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne hazmedemeyen, kabullenemeyen bu grup, paralel devlet yapılanmasının ta kendisiydi ve bu yapılanma 40 yıllık bir sürecin neticesinde TSK’nın içinde de emniyet teşkilatımızda da, devletin diğer kurumlarında da kendine yer bulmuş ve bugünlere kadar gelmişti. Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bir ayaklanma hareketidir. Silahlı terör örgütü demiştik, işte silahları da çıktı. Bu vatana ihanet hareketinin bedelini çok ağır ödeyecekler. Hangi yola başvururlarsa vursunlar, biz bu kutlu davaya başımızı koymuşuz. Buraya canımızla kefenimizle gelmişiz. Eninde sonunda şu anda bu hareket, Allah’ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü bu silahlı kuvvetlerimizin temizlenmesine sebep olacak. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde böyle bir adımın atılması manidardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye eski Türkiye değil. Yeni Türkiye’nin davranış biçimleri çok daha farklıdır. Şimdi burada paralel devlet yapılanmasının bir işgali söz konusu.
Ben buraya gelmeden önce Marmaris’teydim. Ayrıldığım yerde de (Yazıcı Grand Mares Otel) arkamdan oraları aynı şekilde bombalamışlar. Şu anda benim genel sekreterimi (Fahri Kasırga) alıp götürdüler. Genelkurmay başkanımızın durumunu bilmiyorum. Bu ülkeyi işgalcilere bırakmayacağız.”

04:21:

Hürriyet muhabiri Sertaç Virancık, yarın gazetenin çıkmayacağını duyurdu.

04.30:

CNN Türk ve Kanal D yayını normale döndü.

04:55:

CNN Türk: Ankara’da arka arkaya çok büyük patlama sesleri duyuldu.

05.03:

Başbakan Yıldırım: “Bu çeteyi çökerteceğiz, başka yolu yok. Ankara ve Balıkesir’de havacı isyancı askerler var ve atış yapıyorlar. Eskişehir’deki hava savunma komutanlığına talimat verdim. Silah yüklü olarak kalkıp gereğini yapacaklar. Halk meydanları boş bırakmasın. Darbe girişimini yapanların arasında albaydan daha rütbeli subaylar da var. General seviyesinde birinin öldürüldüğüne dair haber var. Şu anda 130 kişi tutuklu.” açıklamasını yaptı.

05.09:

uncut_page__703187394
AA: Polis, anonslarla Genelkurmay’daki darbe girişiminde bulunan askerlere “Teslim olun” çağrısı yaptı.

05:10:

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın da bulunduğu Doğan Medya Center binasındaki baskın, polis ekiplerinin askerleri gözaltına almasıyla sona erdi.

05:18:

Atatürk Havalimanı’nın kontrolü geri alındı. Havalimanındaki işleyiş normale döndü ve uçuşların 06:00 itibariyle başlayacağı açıklandı.

05.27:

Gölbaşı Savcılığı Ankara’da 47 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yaşamını yitirenlerden 17’si polis.

05.30:

meclis-sabah-e1468636255685
Gece saldırıya uğrayan Meclis’teki hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

05.46:

Fox TV’nin aktardığına göre Harbiye’deki TRT binası önünde çatışma başladı.

05.50:

Reuters’ın yetkililerden aktardığı bilgiye göre İstanbul Boğazı, güvenlik gerekçesiyle tanker trafiğine kapatıldı.

05.56:

AA: Erdoğan’ın kaldığı oteldeki çatışmada bir polis hayatını kaybetti.

05:58:

duman
Reuters: Üst düzey bir Türk yetkili, Meclis’e yönelik saldırının sürdüğünü söyledi. Aynı yetkili, İstanbul ve Ankara’da darbe girişiminin sürdüğünü ve kısa zamanda sona erdirileceğini ifade etti.

06:12:

Boğaziçi Köprüsü’nde tank, TOMA ve bir sivil aracı hedef aldı, bir kişi hayatını kaybetti, ikisi yaralandı.

06:15:

A Haber: Ak Saray’ın bulunduğu Beştepe’ye F-16’lar iki bomba attı. An itibarıyla Ankara’dan dumanlar yükseliyor. Çatışmanın Genelkurmay bölgesinde olduğu belirtildi.

06:27:

Erdoğan “Vur de vuralım, öl de ölelim” ve “İdam isteriz” sloganları eşliğinde Atatürk Havalimanı’nda halka hitap etti: “Size milletim adına teşekkür ediyorum. Bu olayın paralel işi olduğu dün akşamki eylemleriyle ortaya çıkmıştı. Terör eyleminin tam manasıyla örneğini dün akşam verdiler. Biz kefenimizle bunların karşısında dikildikçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. Buradan durum normalleşene kadar ayrılmak yok .” açıklamasını yaptı.

06.38:

AA: TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü.

06:41:

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimine ilişkin, “İnşallah püskürtülme noktasında belli bir noktaya gelmiştir. Belki birkaç saat içerisinde tamamıyla bu tehlike savuşturulacak” dedi.

06:44:

Dün geceden bu yana Boğaziçi Köprüsü’nü tutan askerler teslim oldu.

06:50:

Yıldırım: Saatlerdir kendisinden haber alınmayan Hulusi Akar’ın yerine genelkurmay başkanlığına vekalaten 1’inci Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.

07.03:

Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürüldüğü açıklandı.

07.05:

160720161213592069890_2
TSK, internet sitesinden darbe girişiminin devam ettiğini duyurdu. Açıklamada şöyle dendi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yurtta Sulh Harekatı’na kararlı şekilde devam etmektedir. Yurtta Sulh Harekatı’na karşı koyan tüm unsurlara müdahale edilmektedir. Halkımızın emniyet ve can sağlığı gereğince evlerinde kalmaları ve sokağa çıkmamaları önemlidir.”

07.08:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: “Türkiye genelinde 336 kişi gözaltına alındı.” dedi.

07:12:

İstanbul’daki Türk Telekom santralindeki askerler teslim oldu.

07:13:

20160716-kopru
Reuters’a konuşan üst düzey yetkili: “Ölü sayısı en az 60.” dedi.

07:15:

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay’dan İstanbul’a 15 tank sevk edildi.

07:20:

Anayasa Mahkemesi: “Anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddediyoruz. Demokratik hukuk devletinin yanında olduğumuzun aziz milletimizce bilinmesini istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

07:23:

malatya-da-2-ordu-karargahinda-catisma-sabaha-8614297_x_o
CHA: “Malatya 2. Ordu komutanlığından silah sesleri geliyor.” haberini geçti.

07.31:

Marmaray seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

07.36:

Reuters: Erdoğan yanlıları Boğaz Köprüsü’ndeki askerlere saldırdı.

07.37:

3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Erzincan’da gözaltına alındı.

07.38:

fethullah-gulen-den-darbe-aciklamasi-hicbir-zaman-olumlu-gozle-bakmadim-161172-5
AFP’ye konuşan Fethullah Gülen darbe girişimini kınadı: “50 yıldır birçok askeri darbede acı çekmiş biri olarak, böylesi bir girişim ile aramda herhangi bir bağ kurulması özellikle rencide edicidir. Bu tip suçlamaları kesin bir dille reddediyorum.” açıklamasını yaptı.

07.39:

AA: Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı.

07.41:

Fox Tv: “Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor.” haberini geçti.

07.44:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işleten şirket, uçuş işlemlerinin sürdüğünü duyurdu.

07.45:

uncut_page__896300480
Genelkurmay’dan dışarı çıkarılan tank, barikat amacıyla kurulan kamyonlara ateş açtı.

07.48:

CNN Türk: “29 albay, beş general görevden uzaklaştırıldı.” haberini geçti.

07.59:

Reuters: “Genelkurmay Başkanlığı, hükümet yanlısı güçlerin kontrolünde.” haberini geçti.

08.00:

Metro ve vapur seferleri yapılmaya başlandı.

08:10:

uncut_page__503491011
Boğaziçi Köprüsü kısmen trafiğe açıldı.

08.17:

Emniyet Genel Müdürü: “Jandarma Genel Komutanlığı’nda 16 asker ölü ele geçirildi, 250’ye yakın asker gözaltında.” açıklamasını yaptı.

08.26:

Rehin tutulan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı. Sağlık durumu iyi olan Akar’ın güvenli bölgeye götürüldüğü açıklandı. Akar için Ankara’ya 35 km. uzaktaki Akıncı Hava Üssü’ne operasyon düzenlendi.

08.36:

Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Özel Harekat Polisleri’nce ele geçirildi.

08.57:

Reuters: “MİT Müsteşarı Hakan Fidan da güvenli bir yerde, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la temas halinde.” haberini geçti.

09.01:

yangın
Boğaziçi Köprüsü terk edilen tankların geri çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü tek yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

09.05:

AKP milletvekili Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Mustafa Varank’ın ağabeyinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

09.10:

beştepe askerler
Beştepe Jandarma Genel Komutanlığı’nda askerler teslim oldu. Askerler teslim olmadan önce üniformalarını çıkararak soyundu.

09.15:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, TVNET televizyonuna yaptığı açıklamada, “Darbecilere idam cezası verilmesini masaya getireceğiz” dedi.

09.26:

HSYK olağanüstü toplandı. Türkiye genelindeki tüm hakim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

09.28:

AA: “Polis ekipleri Genelkurmay Başkanlığı’na operasyon düzenleyecek.” haberini geçti.

09.42:

uncut_page__944332923
Reuters: Bir yetkili Türkiye genelinde toplam 1563 askeri personelin gözaltına alındığını açıkladı.

09.46:

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk ile EDOK Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral İyidil hakkında vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı.

09:48:

AA: “Türkiye genelinde, 90 kişi hayatını kaybetti, bin 154 kişi yaralandı.” haberini geçti.

09.49:

AA: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk ile EDOK Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral İyidil hakkında vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı. Ardahan Garnizon ve 25’inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Kargın gözaltına alındı.

10.05:

uncut_page__746817759
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Vatan Caddesi her iki istikamette trafiğe tekrar açıldı.

10.28:

İçişleri Bakanlığı’nın önünden silah sesleri yükseldi. Bakanlık önündeki halk etrafa kaçıştı. Basın mensupları darp edildi.

10.32:

Boğaziçi Köprüsü her iki yönde trafiğe açıldı. Köprüdeki zırhlı araç ve tanklar çekildi.

10:34:

Başbakanlık: “Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başındadır.” açıklamasını yaptı.

10.36:

Genelkurmay Başkanlığı içinde darbeye katılmadığı için elleri bağlı olarak odalar içinde kilitli tutulan subay ve astsubaylar, sabah saatlerinde tahliye edildi.

11.00:

org-umit-dundar-dan-flas-aciklamalar-1468657189
Orgeneral Ümit Dündar:”Bu bir darbe girişimidir. Hava Kuvvetleri ve Jandarma Kuvvetleri Komutanlığı ve bazı birliklerin ağırlıklı olarak içinde olduğu görülmüştür.” açıklamasını yaptı.

11.14:

Genelkurmay Başkanlığı’nda bulunan askerler tahliye edildi. Polisin karargaha girmesinden önce Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

11.20:

Emniyet yetkilileri sokaklarda üniformalı ve silahlı kişileri gören vatandaşların 155 Polis İmdat hattına ihbarda bulunmasını istedi.

11.30:

11:30 Şırnak’ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile iki binbaşı, üçü yüzbaşı 309 asker gözaltına alındı.

11.37:

AA: Erdoğan’ın kaldığı otele operasyon düzenleyen Deniz Yüzbaşı Gülmez, yaralı olarak Çiğli Devlet Hastanesine getirildi.

11.40:

İstanbul’u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası, görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

12.00:

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, rehin alındığı bildirilen Donanma Komutanı Veysel Kösele ile irtibat kurulduğunu söyledi.

12.15:

Darbeye girişen grubun Hava Kuvvetleri Komutanını katıldığı düğünden kaçırdığı ortaya çıktı.

12.18:

Cumhurbaşkanlığı: Silahlı terör örgütü FETÖ üyesi 1374 TSK personeli gözaltına alındı.

12.19:

binali-aciklama2
Başbakan Binali Yıldırım açıklama yapıyor: “15 Temmuz cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir. Darbe girişiminde bulunan paralel terör çetesine karşı demokrasi nöbeti tutan, sabah da normal yaşantısına dönen milletin adı Türk milletidir. Meydanlara bayraklarıyla koşan bütün vatandaşlarımı alnından öpüyorum. 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Sevindirici olan bu kalkışma TSK’nın emir komuta zinciriyle olan bir kalkışma değil, bu kalkışma TSK içindeki paralel çetenin bir kalkışmasıdır. Vatanını, milletini, bayrağını seven değerli komutanlarımızı tebrik ediyorum. Olayın olduğu ilk andan itibaren meydanları dolduran sivil toplum kuruşları vatandaşlarımız, siyasi parti taraftarlarına da teşekkür ediyorum. Kahramanca çarpışarak bu belayı def eden özel kuvvetlerimiz, polisimiz, emniyet mensuplarımızı yürekten kutluyorum. Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir, müstehak oldukları her tür cezayı göreceklerdir. Toplam 161 şehidimiz, 1440 yaralımız vardır. 2839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. İşin birinci safhası sona ermiştir. Bundan sonra bir yandan vatandaşlarımız yaşantılarını sürdürürken, bir yandan ülkemizi itibarsızlaştırmaya çalışan her türlü şey misliyle yapılacaktır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Demokrasi bayramımız 15 Temmuz ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum. Milletimizin işini gücünü bitirdikten sonra akşam meydanlara akmasını talep ediyorum. Parti başkanlarına bu olayda gösterdikleri üstün basiretten dolayı teşekkür ediyorum.”

12:56:

CNN Türk: Yunan devlet televizyonu Dedeağaç’a inen helikopterin içinde sekiz kişinin olduğunu belirtti. Yunan medyasında helikopterin darbe yanlılarını taşıdığı iddia ediliyor.

13.15:

akinci-ussu-487
MİT: “Akıncı Üssü ve Kara Havacılık’ta operasyonlar sürüyor.” açıklamasını yaptı.

13.20:

THY uçuşlarının 14.30’dan itibaren kademeli olarak normale döneceği açıklandı.

13.21:

MİT: Sistematik operasyon bitti, nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.

13.30:

Darbeye girişen isimlerden bazıları helikopterle Yunanistan’a kaçtı. Türkiye iadelerini talep ediyor.

14.25:

2 bin 475 hakim HSYK tarafından açığa alındı…
hsyk

15.02:

Operasyon Danıştay’a da sıçradı…

15.25:

Gözaltına alınan asker sayısı artıyor. Kalkışmaya destek için yola çıkan 467 Kara Harp Okulu öğrencisi, 20 subay gözaltına alındı.

15.40:

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınlayarak mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını istedi.

17.00:

Meclis Genel Kurulu, Başkan İsmail Kahraman’ın başkanlığında ve 4 partinin katılımıyla olağanüstü toplandı.
meclis-darbe-girisimi-gundemiyle-olaganustu-toplandi-161003-5

17.25:

Genel Kurul’a seslenen Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün Ak Parti’nin, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin ve tüm partilerin darbeye karşı çıktıkları bir gündür. Bugün bir milattır. İnanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır” dedi.

18.10:

Soruşturma kapsamında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

18.15:

Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

18.55:

Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

19.15:

3’ncü Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı. erdal öztürk

20.00:

Darbecilerin rehin aldığı Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin de kurtarıldığı bildirildi.

20.15:

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan, ilçede görevli Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurbay Albay Osman Akman gözaltına alındı.
darbe gçzaltı

21.35:

Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından yapılan çalışmalarda gözaltına alınan Albay Erhan Baltacıoğlu tutuklanırken, Kayseri polisi Tuğgeneral Cemal Akyıldız’ın İstanbul’da yakalanmasını sağladı.

22:40:

1’inci Ordu Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ve İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan gözaltına alındı.

22.50:

11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dört yıl boyunca yaverliğini yürüten Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer gözaltına alındı.

23.50:

Darbe girişimi soruşturması kapsamında aranan pilot Albay Murat Karakuş ve İstanbul Hava Harp Okulu Dekanı Albay Ahmet Gümüş, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Midilli Adası’na geçmek isterken yakalandı. İlçe merkezinde saat 17:30 sıralarında yakalanan iki asker sağlık kontrollerinin ardından Ankara’ya gönderildi.

17 Temmuz

00:30:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’yi telefonla arayarak teşekkürlerini iletti. Darbe girişimine karşı Meclis’in onurlu bir duruş sergilediğini kaydeden Erdoğan demokrasiye sahip çıkma konusunda tüm partilerin ortak tavır sergilemelerinin önemini vurguladı.
Erdoğan HDP’den ise hiçbir isimle görüşmedi.

02:49:

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, HSYK’nın talebi doğrultusunda Bakırköy Adliyesi, Küçükçekmece Adliyesi ve Bölge İdare Mahkemesi’nde görevli 140 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verdi.

09:30:

akin-ozturk1
Darbe girişiminin bir numaralı şüphelisi olduğu öne sürülen eski Hava Kuvvetleri komutanı orgeneral Akın Öztürk, sürecin hiçbir aşamasında yer almadığını belirtti.

10:00:

Darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine kaçan askerler, ‘ülkeye kaçak girmek’ ve ‘iki ülke arasındaki dostluğu tehlikeye sokmak’ suçundan Yunanistan’da savcı karşısına çıkarıldı. Dedeağaç Havaalanı’na bırakılan askeri helikopter de iade işlemlerinin ardından Türkiye’ye götürülmek üzere yola çıkarıldı.

11:45:

AA: Yurt genelinde 426 hakim ve savcı gözaltında.

12:03:

Reuters ‘üst düzey bir yetkili’yle konuştu: Türkiye genelinde kontrol sağlandı, birkaç grup hala teslim olmadı ama darbe için risk teşkil etmiyorlar.

12:50:

incirlik-komutan1
Darbe girişimi nedeniyle gözaltına alınan İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Kurmay Albay Halil Çelik, Hakim Teğmen Gani Çetintaş, Hakim Teğmen Faruk Savaş, Hakim Teğmen Mustafa Haşim Boynueğri, Üsteğmen Hasan Şahna, Binbaşı Osman Tunahan Berk, Hava Pilot Kurmay Binbaşı Devrim Egriağaç, Hava Pilot Üsteğmen Fatih Akbulut, Hava Uçak Bakım Kıdemli Üstçavuş Bülent Toygar, Hava Pilot Üsteğmen Hızır Özyuva ve 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Haluk Pamukçu’nun tutuklanmasına karar verildi.

13:13:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV’ye konuştu: “Şimdiye kadar altı bin kişi gözaltına alındı. Bu konudaki yasal süreç devam edecek.”

14:19:

Merkez Bankası’ndan açıklama geldi: “Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır.”

14:24:

Cumhurbaşkanı Erdoğan (cenaze töreninde kitlenin ‘İdam isteriz’ diye slogan atması üzerine): “Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hakkın özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı verilir. Biz bugüne kadar hep duygusallıkları kenara attık. Kararlarımızı verirken bin düşünüp bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu bir şekilde bu adımı atarız. Şunu unutmayın: Bizler intikamcı değiliz. Bu yüzden atacağımız her adımı düşünelim. Akılla, bilimle, tecrübeyle adım atacağız. Fethullahçı terör örgütünün attığı adım karşılığını bulmuştur. Toplumun her yerinden bu virüsleri temizlemeye devam edeceğiz. Bunların artık kaçacakları bir yer yok. İnlerine girdik. Bu darbeciler, Fethullahçı terör örgütünün temsilcileridir. Bu 12 saatlik bir iş değil, sokaklardan ayrılmayın.” dedi.

15.30:

İstanbul valiliği, darbe girişiminin ardından sokakta yaşanan çatışmalarda 99 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 90 cenazenin ailelerine teslim edildiğinin açıklayan valilik, otopsileri devam eden dokuz kişiden beşinin kimliğinin belirlenemediğini açıkladı. Çatışmalarda yaralanan 1081 kişiden 329’u taburcu edildi.

16.30:


Darbe girişiminin bir numaralı şüphelisi olduğu öne sürülen eski Hava Kuvvetleri komutanı orgeneral Akın Öztürk’ün gözaltı fotoğrafları Anadolu Ajansı tarafından paylaşıldı. Sorgusuna devam edilen Öztürk, gözaltına alındığında yakınları aracılığıyla gönderdiği mesajda, darbe girişiminin hiçbir noktasında yer almadığını söylemişti.

16.35:

erdogan-yaver-ali-yazici
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başyaveri Albay Ali Yazıcı gözaltına alındı.

16.50:

Genelkurmay’dan yapılan yazılı açıklamada, darbe girişiminin engellemesindeki en büyük rolün ‘yüce millet’e ait olduğu ve darbeyi planlayanların amacına ulaşamadan etkisiz hale getirildiği belirtildi.

17.16:

El Cezire’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer üç yaveri de gözaltına alındı.

17.20:

CNN Türk: Darbe girişiminden sonra Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları ilk defa Ankara Kocatepe Camii’ndeki cenaze töreninde biraraya geldi. Kara kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’tan, cuma gecesinden bu yana haber alınamıyordu.

17:38:

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Şeref Malkoç “Milletimizin ruhsatlı silah almasının önü açılacak.” dedi.

17.40:

polis-cenaze
Darbe girişiminde hayatını kaybeden polis memurlarının cenazeleri Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenle kaldırıldı. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.

17:54:

AKP’nin reklam kampanyalarını yürüten Erol Olçak ve oğlu Abdullah Tayyip Olçak’ın cenazelerine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gözyaşlarını tutamadı: “Biz bu yolda kefenimizle yürüyoruz, bu haşhaşilerin hakkında geleceğiz. Daha fazla konuşamayacağım. Allah hepsine rahmet etsin.” Olçak ve oğlu, darbe girişimi gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde iki ateş arasında kalarak hayatlarını kaybetmişti.

18:30:

YÖK, üniversite rektörlerini acil toplantıya çağırdı.

18:38:

Dışişleri Bakanlığı: “Ölü sayısı 260’a yükseldi. Yaralı sayısı 1400’den fazla. Ölenlerden 100 kadarı darbeci. Girişimin arkasında Fethullah Gülen’in bulunduğuna kuşku yok.” açıklamasını yaptı.

19:14:

Erdoğan: “Emniyet güçlerimiz şu an birçok noktada operasyon düzenliyor.” dedi.

19:18:

Erdoğan: “İdam konusunda mutlaka bir karara varılacaktır. Kardeşlerim sizin bu talebinizi hükümet olarak da devlet olarak da biliyoruz duyuyoruz. Sizin bu talebinizi biz yok sayamayız. Demokrasilerde halk ne diyorsa odur. Bu konuyu öyle zannediyorum ki, hükümetimiz ana muhalefetiyle görüşmek suretiyle mutlaka bir karara varılacaktır.” dedi.

19:22:

Erdoğan: “Meydanları boş bırakmak yok. Cumaya kadar alanlardayız.” açıklamasını yaptı.

19:45:


CnlMmXpWYAAgHGY
Reuters: Özel harekat polisleri, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki askerleri, darbe girişimine destek verdikleri gerekçesiyle gözaltına almak istedi. Polisler, askerlerin direnmesi üzerine havaya ateş açtı. Askerlerin gözaltına alındığı belirtildi.


Tepkiler:

Yorum Gönder

 
Top
 

Gündemde Ne Var Ki?