Gündemde Ne Var Ki Gündemde Ne Var Ki Author
Title: Fransa'da Terör Saldırısı - 84 Ölü
Author: Gündemde Ne Var Ki
Rating 5 of 5 Des:
14 Temmuz 2016 Perşembe akşamı Fransa'nın ulusal bayramı Bastille Günü kutlamalarında terör örgütünün bir kamyon ile kutlama yapan ins...
14 Temmuz 2016
14 Temmuz 2016 Perşembe akşamı Fransa'nın ulusal bayramı Bastille Günü kutlamalarında terör örgütünün bir kamyon ile kutlama yapan insanlara düzenlediği saldırı gündeme bomba gibi düştü. Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen bu saldırı gece düzenlendiği için İngiliz gazetelerinde yer alamamış ve gazetelerin internet sitelerinde paylaşılmıştır.

Gerçekleştirilen terör sonrası yabancı medyada yayınlanan haberlerin detayları aşağıda verilmiştir.

Daily Telegraph gazetesinin manşeti, "Terör Fransız Rivierasını vurdu, çok sayıda kişi öldü".

Gazetedeki haberde, CNN televizyonuna konuşan Zeynep Akar adlı bir Türk görgü tanığının sözleri yer alıyor.

Zeynep Akar, Bastille Günü vesilesiyle yapılan havafişek gösterilerini izlemek için evinin balkonuna çıkmış. Sonra ise o dehşet dolu anlara, evinin balkonunda tanıklık etmiş:

"Aniden kamyonun insanlara çarptığını ve insanların bağırmaya başladıklarını duydum. Yerde çok sayıda insan yatıyordu."

Silah seslerini duyduğunda ise evine girmiş ve ışıkları kapamış Zeynep Akar.

'Ölüm kamyonu birkaç metre uzağımdan geçti'

Nice'deki saldırıda kamyon sürücüsü aracını, kentin sahil kıyısındaki ünlü caddesi Promenade des Anglais'de düzenlenen bir havafişek gösterisi sırasında kalabalığın üzerine sürmüştü.

Kamyonu yaklaşık 2 kilometre boyunca süren saldırgan daha sonra güvenlik güçlerince öldürülmüştü.

Daily Telegraph'daki haberde, Nice-Matin gazetesinden bir diğer görgü tanığı Fabien Lallemand'ın şu sözleri de yer alıyor:

"Dev bir beyaz kamyonun çılgınca bir hızla hareket ettiğini gördüm. Şöför, mümkün olan en fazla sayıda insana çarpmak için sürekli direksiyon kırıyordu.

"Ölüm kamyonu sadece birkaç metre uzağımdan geçti. Yaşananları anlamam zaman aldı."


'Her yer cesetle doluydu'

Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan Wassim Bouhlel adlı bir Niceli ise kamyonun kalabalığa dalmasını gördüğünü, daha sonra bir kişinin silahıyla çıkarak dışarı ataeş açtığını söylemiş. "Yolda tam bir katliam vardı. Her yer cesetle doluydu" diye de eklemiş.

Wassim Bouhlel'in bu sözlerine de haberinde yer veren Daily Telegraph, yerel yetkililerin Nice'de iki hafta önce güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyurduklarını yazıyor.

Gazete, alınan önlemler uyarınca tatil mevsimi boyunca plajlarda silahlı polislerin devriye gezeceğini belirtiyor.

Dün akşamki saldırı sonrası ise çevre illerden Nice'e takviye ambülanslar gönderildiğini, bazı taksilerin insanları evlerine ücretsiz taşıdıklarını da ekliyor Daily Telegraph.

Gazetenin ilk sayfasındaki haberde yer alan bir diğer bilgi de, güvenlik kaynaklarının, Nice ve çevresinden yaklaşık 100 Fransa vatandaşının daha önce IŞİD'e katılmak üzere Suriye'ye gittiğini söylemesi.

Times'ın ikinci baskısının manşeti "Bastille Günü'ndeki katliamda, eğlence düşkünü çok sayıda kişi öldü."

Milliyet
Tepkiler:

Yorum Gönder

 
Top
 

Gündemde Ne Var Ki?