Gündemde Ne Var Ki Gündemde Ne Var Ki Author
Title: ÖYP Araştırma Görevlileri 33 A'dan 50 D Kadrosuna Aktarıldı (#öyp50d)
Author: Gündemde Ne Var Ki
Rating 5 of 5 Des:
SON DAKİKA (17 Eylül 2016) 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminden sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'lerden sonuncusunda,...
ÖYP'liler Mağdur Durumda


SON DAKİKA (17 Eylül 2016)
15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminden sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'lerden sonuncusunda, ÖYP'lilere garanti edilen kadro, kadrolarının bulunduğu üniversitelerin kararına bırakıldı.

Akademisyenlerin tepkilerine yanıt veren TBMM Eğitim Komisyonu Sözcüsü AK Parti Ankara milletvekili Ertan Aydın, ÖYP'de akademisyenlere verilen kadro garantisinin kaldırılmasının uzun zamandır planlandığını, bu hakkın 'daha başından alınmış yanlış bir karar' olduğunu açıkladı.

BBC Türkçe'ye konuşan Aydın, "Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde akademide otomatik olarak kadroya geçmek yok. Kişilerin akademik yeterliliğinin süreç içinde nasıl evrileceğini bilmiyoruz. 'Nasıl olsa kadro alacağız' mantığı kişiyi rekabet ortamından uzaklaştırıyor ve tembelliğe itiyor" dedi.

Aydın, akademik çevrelerde darbe girişiminden sonra tutuklanan yönetici seviyesinde kişilerin olduğunu ve ÖYP'liler arasında bu yöneticiler tarafından seçilen kişilerin olup olmadığının inceleneceğini söyledi ve ekledi:

"Eğitime ve akademiye çok büyük sızmalar oldu. Bu nedenle ilk önce darbe ve şiddetle ilişkisi olmadıkları tespit edilecek. Daha sonra akademik yeterliliklerine bakılarak belki de büyük bir çoğunluğu kadro alabilecek."
Kaynak: Ahaber

SON DAKİKA (10 Eylül 2016)
Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), üniversitelere gönderilen genelgede, 674 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında KHK’nın 49. maddesindeki “ÖYP kapsamında, 33. maddenin (a) fıkrası uyarınca atanmış olan araştırma görevlilerinin statülerinin herhangi işleme gerek kalmaksızın 50/d maddesinde belirtilen statüye dönüştürüleceği ve bunlar hakkında 50/d maddesi hükümlerinin uygulanacağı” belirtilerek, “bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden, yeniden 33. maddenin (a) fıkrasına göre ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülüklerinin kaldırılacağı” hükmü hatırlatıldı.

Üniversitelerde uygulamada birlik sağlanacak
Genelgede, KHK’da yer alan bu hükümlere ilişkin üniversitelerde uygulamada birliğin sağlanması için bazı kararların alındığı bildirildi.

YÖK’ün üniversitelere gönderdiği yazıya göre, KHK kapsamındaki ÖYP’lilere ilişkin alınan kararlar şöyle:

“Lisansüstü eğitime kayıtlı olmayan ve bu kapsamda KHK kararı gereğince kadroyla ilişiği kesilen ÖYP araştırma görevlilerinden, yabancı dil barajını geçip lisansüstü eğitim için yerleştirme bekleyenler ile yüksek lisans eğitimini tamamlayıp doktora eğitimi için YÖK’ten merkezi yerleştirme bekleyen araştırma görevlilerine Başkanlık tarafından lisansüstü eğitim yerleştirmesi yapılacak ve bu şekildeki ÖYP araştırma görevlilerinin öğrencilik statüleri devam edebilecek. Bununla birlikte KHK ile statüleri 50/d maddesine dönüştürüldüğünden araştırma görevlilerinin atamaları, söz konusu kanun maddesi uyarınca bir yıllığına yapılabilecek.”

“Akademik gerçeklik ve teamüller dikkate alınmalı”

YÖK, üniversitelerden “Üniversite dışında lisansüstü eğitim gören araştırma görevlilerinin geri çağrılma işlemlerinin akademik gerçeklik ve teamüller dikkate alınarak, araştırma görevlisinin lisansüstü eğitim gördüğü programın, çağrıldığı üniversitede faal olup olmadığı, lisansüstü eğitim yapılan alanın niteliği, teknik ve akademik destek verebilecek öğretim üyesi sayısıyla bilimsel çalışma yapılabilecek imkanlar, lisansüstü eğitim yapılacak alanın fen, mühendislik ve sağlık bilimlerinde olması halinde ise tam gün laboratuvar çalışmasına katılma zorunluluğu gibi hususlara bilimsel zeminde özen gösterilmesini” de istedi.
SON DAKİKA (10 Eylül 2016)
ÖYP ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ NE YAPABİLİR - TIKLAYINIZ 

SON DAKİKA (8 Eylül 2016)
CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a “ÖYP araştırma görevlilerinin kadro şeklinin değiştirilmesi FETÖ ile mücadeleye nasıl bir katkı sağlayacaktır?” diye sordu.

CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a “ÖYP araştırma görevlilerinin kadro şeklinin değiştirilmesi FETÖ ile mücadeleye nasıl bir katkı sağlayacaktır?” diye sordu.

CHP’li İrgil, OHAL kapsamında çıkarılan 674 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamındaki araştırma görevlilerinin kadro değişikliği hakkında Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Yükseköğretim kanununda araştırma görevlilerinin 33/a diye bilinen kadrolarının 50/d olarak değiştirilmesini Meclis gündemine taşıyan İrgil, önergede “Yüksek lisans ve doktora eğitimleri için başka üniversitelere görevlendirmeyle geçen, dil eğitimini devam ettiren, bu programa göre kendilerine bir yol çizen ÖYP araştırma görevlileri bu kararla kadrolarının bulunduğu üniversitelerin insafına bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

Önergede şu sorular yer aldı:

“33/a maddesi ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlilerinin statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın aynı kanunun 50/d maddesi kapsamına neden alınmıştır?

Bu karar bütün ÖYP araştırma görevlilerinin FETÖ örgütü üyesi gibi algılanmasına neden olmayacak mıdır?

ÖYP araştırma görevlilerinin kadro şeklinin değiştirilmesi FETÖ ile mücadeleye nasıl bir katkı sağlayacaktır?

33/a kadrosuna uygulanamayan hangi yaptırım 50/d kadrosuna uygulanacaktır?

YÖK aldığı bu kararla YÖK personelleri, rektörler, genel sekreterler, dekanlar, bölüm başkanları gibi üst kademedeki üniversite personelinin gündemden çıkmasını mı sağlamaktadır?

Bu karar üniversitelerde siyasi kadrolaşmaya neden olmayacak mıdır?

ALES, YDS gibi sınavda çalınan sorularla, ilgili yapının ilişkileriyle kadro almalarla, yükselmelerle Doçent, Profesör, Bölüm Başkanı, Dekan ve hatta Rektör olarak önemli yerlere gelmiş kişilere yönelik nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?”

Kaynak: Gazete BURSA

SON DAKİKA (8 Eylül 2016)
BOZKURT: SON KHK İLE ÖYP’Lİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ MAĞDUR EDİLMİŞTİR

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, 2 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan bir düzenleme ile iş güvenceleri ortana kaldırılan araştırma görevlilerinin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlanması için soru önergesi veren Bozkurt, Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı kapsamında atanan binlerce araştırma görevlisinin 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile statülerinin değiştirilerek mağdur edildiğini ifade etti.

Önergesinde “Düzenleme öncesi 33/A ile ÖYP’li araştırma görevlileri, maksimum 3 yıllık bir sözleşmeye tabi idi ve sözleşmeler üniversitenin inisiyatifine bağlı olarak uzatılabiliyor, sözleşme uzatılmasa dahi idari mahkemeye başvurarak dönebiliyordu.” ifadelerine yer veren Bozkurt, bu son KHK ile ÖYP’li araştırma görevlilerinin hukuki yollara başvurarak dönüşünün önüne geçilmiş olduğunu, düzenleme doğrultusunda 50/D’li personelin, öğrencilik süresi boyunca asistan olarak çalışabileceğini ancak sonrasında başka kadro alamayacağına dikkat çekti.


ÖYP ile atanmış binlerce araştırma görevlisinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasının gerekçesini, ÖYP ile atanan araştırma görevlilerinin kazanılmış bütün haklarının geri alınmasının adil bir karar olup olmadığını soran CHP’li Bozkurt ayrıca şu soruları yöneltti:

– ÖYP’li araştırma görevlileri arasında FETÖ ile bağlantısı olduğu düşünülen kişiler varsa neden onlar ile ilgili bir yaptırım uygulanmamış, bunun yerine suçlu suçsuz ayrılmaksızın, binlerce genç aynı kefeye konmak suretiyle mağdur edilmiştir?

– ÖYP’lilerin kadro tiplerinin değiştirilmesi, FETÖ ile mücadeleye ne gibi bir katkı sağlayacak, 33/a kadrosunda yapılamayan hangi uygulama 50/d’de yapılacaktır?
Kaynak: CHP
EĞİTİM-SEN MERAK EDİLEN SORULARI VE CEVAPLARINI YAYINLADI - TIKLAYINIZ
SON DAKİKA (7 Eylül 2016)
YÖK, ÖYP ve Mehmet Altan
Pazartesi günkü yazım üzerine YÖK Başkanı Yekta Saraç aradı. Uzun konuşmamızın ana fikirleri şunlar:
Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı bünyesindeki öğrencilerin kadro değişikliği yaşadığı doğru. Ancak YÖK Başkanı, hiçbir öğrencinin doktorasının ‘yanmayacağı‘nın garantisini verdi.
Şöyle ki, YÖK, ders dönemi bitmeden, hiçbir öğrencinin anlaşmalı olduğu üniversite tarafından geri çağrılmasına izin vermeyecek.
Dolayısıyla kısmî bir hak kaybı ve benim hâlen toptancı bulduğum bir yaklaşım söz konusu ama en azından akademik açıdan tüm emeklerin zayi olmayacağını bilmek ümit verici.
Ayrıca Yekta Bey, 2346 akademisyenin ihraç edildiği KHK’nın sadece başlangıç olduğunu, pek çok üniversitede soruşturma aşamasının sürdüğünü de söyledi. Buna ek olarak İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü arayarak, hususi olarak KHK’da neden yer almadığını sorduğum Mehmet Altan’la ilgili soruşturma aşamasının sürdüğünü ve çok yakında sonuçlanacağını iletti.
Neden KHK’da tek bir kişinin tasfiye edilmediğini sorduğum üniversitelerden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nin Kurumsal İletişim Direktörü de arayarak, kurum içi soruşturma sürecinin devam ettiğini ve yakın zamanda sonuçlandıracaklarını, gelen ihbarların titizlikle ele alınmasından ötürü gecikme yaşandığını bildirdi.
Yukarıda ilettiğim bilgilerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

SON DAKİKA (6 Eylül 2016)
YÖK Cuma veya C tesi son KHK için soru cevap yayınlayacak. Genelge yerine geçer mi bilinmez ama sorularımız belli de cevapları ne olacak?06 Eyl 2016 ÖS 8:03

SON DAKİKA (3 Eylül 2016) 
CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar TBMM’ne verdiği soru önergesinde ÖYP’li görevlilerin KHK ile mağdur edildiğini belirterek, Başbakan Binali Yıldırım tarafından konu hakkında açıklama beklediklerini bildirdi.

CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar, ÖYP’li görevlilerin KHK ile mağdur edildiğini belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Baydar, Başbakan Binali Yıldırım”ın yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde su soruları yöneltti:

AKP’nin dün gece çıkardığı KHK’de “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden atama yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır” şeklindeki ibareyle binlerce araştırma görevlisi mağdur edilmiştir.

Bu bağlamda;

1) Yeni açılan üniversitelerin akademik kadro açığını kapatmak için yani ülkenin bilimsel geleceğinin oluşturulması maksadıyla ÖYP ile alınmış olan binlerce genç akademisyen adayının iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıyla ülkenin geleceğini karartmıyor musunuz?

2) ÖYP ile araştırma görevlisi kadrosuna kendi çaba ve haklarıyla girmiş olan binlerce genç, o dönemde belirli bir mesleki güvence karşılığında üniversitelere atanmışken bir gecede kazanılmış bütün haklarının geri alınmasının demokratik işleyişe sahip bir ülkede yaşanıyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

3) FETÖ/PDY olarak tanımladığınız yapılanmaya karşı çıkardığınızı iddia ettiğiniz dün geceki KHK’nin en büyük mağdurunun geleceğin akademisyenleri olacak olan genç beyinlerin olması hükümetinizin bilime ve bilimsel düşünceye yönelik politikasının bir sonucu olarak görülebilir mi?

4) ÖYP araştırma görevlilerinin 50/d kapsamına alınması ile meslekten atılmaları durumunda yeni açılan üniversitelerin akademik kadro açığını nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz?
SON DAKİKA  (3 Eylül 2016) 
"Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır."

YUKARIDAKİ MADDEDE YAZANLARA GÖRE İLERDE ÖYPLİLER TEKRAR 33 A Lİ OLABİLİR

Bu kararın çıkması ile birlikte birçok ÖYP'li Araştırma Görevlisinin sorunları ortaya çıktı. İşte o sorunlardan bazıları:

Bazı ÖYP'li öğrenciler Yüksek Lisans mezunu olmuş Doktora başvurularını bekliyorlardı. Bu süreçte öğrenci olmayan Araştırma Görevlileri ne yapacak. 50 D'li olmak için Lisansüstü Öğrencisi olmak gerekiyor. İlişkileri kesilecek mi?

Başka üniversitede lisansüstü eğitim gören Araştırma Görevlileri atandıkları üniversiteden çağrılırlarsa ve atandıkları üniversitede lisansüstü eğitim yoksa ne yapacaklar?

Sorunlar ve Cevaplar alındıkça bu sayfamıza eklenecektir. Sizin de başka bir sorununuz varsa iletişim kısmından bize iletebilirsiniz


SON DAKİKA (2 Eylül 2016)
Tüm ÖYP Araştırma Görevlileri 2 Eylül sabahı şok yaşadı. ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye geçişinin yapılacağı Resmi Gazetenin son mükerrer sayısında yayınlandı. Bu haberin duyulması üzerine birçok ÖYP Araştırma Görevlisi 50 D kadrosuna geçtiğini öğrendi ve şok etkisi yaşadı. Bilindiği üzere ÖYP Araştırma Görevliler 33 A kadrosunda yer alıyordu. Bu kadronun özelliği ise Lisansüstü Eğitimleri bitse dahi kadrolarının devam etmesiydi. Ancak 50 D'de bu söz konusu değil. 50 D'li araştırma görevlilerinin ilişiği lisansüstü eğitimlerinin bitirdikten sonra kesiliyor..Bu durum  bazı ÖYP'li Araştırma Görevlilerince Tepkiyle Karşılandı. İşte Tepkiler:
Okudugumuzu anlayalim gencler. Direkt sepet havasi. Yl veya doktora bitince aliriz havamizi. Khk diye kazanilmis hak da yok. Hayatiniz ile ilgili plan yaptiniz ya. O yalan iste. Oyle bakariz saf saf. Ne guzel dunya valla. 40 yil besle, isine gelmeyince alakali alakasiz herkese bas tekmeyi. Iyiymis boyle dunya.

Bu yıllardır 50/d kadrosundakilerin çektiği sıkıntı, üniversiteler 50/d'den 33/a'ya çok çok çok zor geçiriyor. YÖK'ten bununla alakalı öyplilerden uygun gördüklerinizi 33/a geçirin şeklinde ayrı bir karar çıkarsa o şekilde hızlı bir geçiş süreci olabilir, fakat şu an hiçbir şey net değil.
Bence herşeyden önce 33a dan 50d ye geçiş bir anda nasıl yapılabiliyor? Bence lisansüstü eğitimden önce 50d li olmayı kim istiyor? Tüm kurumalrda neden genel bir hüküm uygulanmazken ÖYP lilere uygulanıyor? Neden ÖYP için terör örgütü bağlantılar araştırılmıyor? Esas bağlantılı olanların ilişkisi kesilsin, bizlerin 33a hakkı geri verilsin. Bence şuan bunun hakkını aramamız gerekir. Neden 33a hakkımız alınıyor?
Ortada orta halli bir yıkım var ama bu "33/a ya gecirilmeyenlerin zorunlu hizmetleri düşürulecek" ibaresiyle yumusuyor. Demek ki 33/a ya gecirilenler olcak. Bi gece khk ile herkesi 50/d yapan devlet icin bu isler o kadar zor isler degil merak etmeyin. Fetoculeri ayiklamaya calisirken herkesi komple bir suzgece attilar olan o. Tekrar kadromuza donene kadar yasayacagimiz magduriyetler ise biz arastirma gorevlisi eziklerin(!) zaten yasamasi gereken seyler ya hani. Neyse.
Sn @RT_Erdogan @BA_Yildirim Akademide Fetö temizliği için her adım atılmalı. Hatta geç kalındı belkide. Ancak #öyp50d ye çevirilmemeli.
Bir gecede statümüz değişti.Haklarımız elimizden alındı. Torpilin olmadığı tek sistemde birçok kişinin hakkı yeniliyor. #öyp50d
#öyp50d on binlerce insan suçsuz yere yanlış bir muameleyle karşı kaşıya kaldı sanırım tek hatamız biraz fazla çalılmaktı @RT_Erdogan
Gereksiz kadro isgal eden Fetöculer ayiklansin ama masum genc akademisyenler tohmet altinda birakilmasin. #öyp50d olmasin 
 kazanılan hak nasıl olurda geriye düşürülür, bütün öyp sistemi değişecek anlamına geliyor ,öyp nin içeriğine aykırı bir karardır #öyp50d
 1. on binlerce insan suçsuz yere yanlış bir muameleyle karşı kaşıya kaldı sanırım tek hatamız biraz fazla çalılmaktı
 2. Gereksiz kadro isgal eden Fetöculer ayiklansin ama masum genc akademisyenler tohmet altinda birakilmasin. olmasin
 3. Akademinin Tümörü kalksın diye boşa uğraşmıyorduk. li oldu. Sebebi ucube 2547 ve maddeleri. BİR olmalı, Birlik olmalıyız!
 4. pkk'ya destek bildirilerine imza atanları unuttunuz mu ? Listeler çarşaf çarşaf ortadayken...
 5. kazanılan hak nasıl olurda geriye düşürülür, bütün öyp sistemi değişecek anlamına geliyor ,öyp nin içeriğine aykırı bir karardır
 6. Fetöcüleri temizleyn, fakat butün öyplilerin emeklerni ellerinden almayın. Daha adaletli bir yol olsun.
 7. , khk ile verilen kararda merkezi atama ile yerleşen öyp lilerin kadroları alınmaktadır, li olmamalıdır
 8. İnsanların emeklerini, haklarını savunun. Öyplilerin hakkı yeniyor.
 9. Şu an aklımın ucundan geçmiyor tez, yayın, makale, bir şeyler okumak-ogrenmek... hepimizin kafasında ne olacak sorusu...
 10.   adlı kişiye yanıt olarak
  hocam ağzna sağlk. Fetöcü niye öypyle uğraşsn,torpille zaten istedği yere almyor mu adamını. olmasın
 11. O makama mevkiye torpille soktuklarını ayıkla, emek vererek gelenlere dokunma.
 12. "ALES+YDS+Mezunuyet Ort" beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama kamuda bundan daha objektif bir alım usulü bu güne kadar gerçekleşmedi
 13. İnsanların hakkı yeniyor sessiz kalma!!!
 14. Herkesin aynı kefeye konulduğu bir teraziyi hangi adalet, hak, hukuk tartar?
 15. Benim dişimle tırnağımla, uykumdan, hayatımdan, sağlığımdan fedakarlık ederek kazandığım hakkımı elimden alamazsınız!
 16. kurunun yanında neden yaş da yakıldı. suçumuz vatansever olmak mı
 17. 15 Temmuzdan beri dillere pelesenk olmus cumle:"Kurunun yaninda yas da yanmasin"
 18. Fetö temizliği yapılsın.Fakat suçumuz olmadan binbir emekle kazandığımız haklarımız neden elimizden alınıyor. olmasın
 19. sayın cumhurbaşkanım 15 temmuzda kazandığımız zafer iki eylülle karanlığa boğulmasın. Mağduriyetimiz giderilsin
 20. Sn Akademide Fetö temizliği için her adım atılmalı. Hatta geç kalındı belkide. Ancak ye çevirilmemeli.
 21. Psikolojik baskının olduğu yerde bilim ilerlemez, ile 15bin akademisyeni bilimden ve hayattan soğuttunuz tebrikler!
 22. torpil korkusuyla aldığımız yüksek ales, dil puanları ile cari kadrolara başvurmayıp, YÖK'e başvurmakla hata etmişiz@YuksekogretimK
 23. Tası-tarağı toplayın taşınıyoruz: oldu!
 24. Emeklerimiz, hayallerimiz,akademik calismalarimiz sucsuz yere gasp edilmesin.
 25. Biz bu devlet için, bu görev için yüzbinlerce TL tutarında senetler imzaladık. Doktoramızı bitirince işsiz kalmak istemiyoruz.