Mustafa Çiçekler Mustafa Çiçekler Author
Title: Dev Derbi Hakkında Spor Yazarlarının Yorumları
Author: Mustafa Çiçekler
Rating 5 of 5 Des:
Fenerbahçe Galatasaray Maçı Hakkında Spor Yazarları Galatasaray'lı futbolcuları eleştiri yağmuruna tuttu. Mehmet Y. Yılmaz - Hürriy...
Fenerbahçe Galatasaray Maçı Hakkında Spor Yazarları Galatasaray'lı futbolcuları eleştiri yağmuruna tuttu.

Mehmet Y. Yılmaz - Hürriyet
Galatasaray sanki birinci yarı çok iyi oynuyormuş gibi, ikinci devreye de aynı kadroyla başladı ve Serdar Aziz'in büyük bir hatasıyla 2-0 yenik duruma düştü. Normal olarak Serdar Aziz'in kırmızı kart görüp Galatasaray'ın 10 kişi kalması gerekiyordu. Ama Cüneyt Çakır Türkiye'de başka, dünyada başka türlü maç yönetiyor. Fenerbahçe çok akıllı bir oyun oynadı ve rakibini sıkıştırdı. Ve rakibi zaten sezon başından beri oyun kuramadığı için bu sıkışmayı aşamadı. Bu maçın geneline baktığım zaman söyleyeceğim şey şudur; Türkiye'de futbol oynanmıyor.

Hakan Ünsal - Hürriyet
Galatasaray kaybetti çünkü; 1- Riekerink maç başlamadan maçı bitirdi. 2- Bireysel hatalar Galatasaray'ı bitirdi. 3- Tolga geri ve yana oynayarak oyunu bitirdi. 4- Eren mücadele etmeyerek hücumları bitirdi. 5- Sneijder kaçak oynayarak kalitesini bitirdi. 6- Riekerink yanlış müdahalelerle kendini bitirdi. 7- Yönetim bu mağlubiyetle kredisini bitirdi.


İlker Yasin - Hürriyet17 yıl bahane gerçek bir tane. Galatasaray Kadıköy’den korkuyor. Ve bu camiada Kadıköy korkusunu yenecek, Galatasaray’a ‘Fenerbahçe kadar büyüksün’ duygusunu aşılayacak bir yönetim, bir teknik direktör, bir kaptan veya futbolcular içerisinde heyecan yaratacak kimse yok. Aylarca önce yazmıştım. Bu Riekerink’in oyun okuması yok. Anladım ki artık yazması da yok. Riekerink’i Galatasaray’ın hocası yapanlar kafayı futbol dışında başka hesaba takanlardır mutlaka.


Rüştü Reçber - Hürriyetİlk golün 45. dakikada olması Fenerbahçe’nin soyunma odasına giderken 17 yıllık evinde yenilmeme geleneği sürdüreceğinin sinyalini verdi. İkinci yarı son haftalardaki galibiyetlerindeki oyun anlaşıyına büründü Fenerbahçe. Yani topu bu sefer Galatasaray’a bıraktı ve kontaraklarla skoru artırma yoluna gitti. Başarılı oldu mu, evet oldu. Maç boyunca kaleci Volkan’ı göremedik. Volkan’ı göstermemek için arkadaşları da çok uğraştı.


Uğur Meleke -HürriyetSneijder’in Galatasaray’daki ilk 3 yılıyla, son 1 yılını ayırmak gerek. İlk 3 senesinde iştahlı, arzulu, arayan-kovalayan bir Sneijder. Bir yılı aşkın bir süreden beriyse Los Angeles’taki sükseli hayatı öncesi son Avrupa turlarını atıyor izlenimi veriyor bana. 2014-15’te 10 gol, geçen sezon 5 gol, bu yıl 11 haftada sıfır gol. Üstelik sıfıra yakın bir futbol. Bu yıl kaleye gönderdiği her 5 toptan 4’ü ceza alanı dışından.


Erman Toroğlu - SabahGalatasaray için ne söylersiniz? Ben bir tek cümle söylerim... Çünkü "Defansta bunu yaptı, hücumda şunu yaptı, işte efendim bu olmasaydı şu olurdu" lafları hikaye kalır. Galatasaray takımı için söyleyebileceğim bir tek cümle var: Bu Galatasaray takımından bir cacık olmaz! Ne bir oyun planları var, ne yardımlaşmaları var, ne de mücadele güçleri... İnanılır gibi değil: Bruma adam geçecek, şut çekecek, Bruma pas verecek de Galatasaray gol atacak. Dünyada böyle bir şey kaldı mı? Bruma'ya bu takımda yazık oluyor. Bruma için söylenecek şey bu!


Mehmet Demirkol - FanatikYönetim istedi diye Serdar, Podolski’yle Sneijder istedi diye Selçuk kararlarını veriyorsanız, çok doğru bir planınız olması lazım! Kaleye şut atmadan, sadece Bruma’nın 60 metrelik koşuları üzerine kurulu bir oyun bir plan değildir. Ben bu sahada 6-0’ı da seyrettim ama bu kadar ne yaptığını bilmeyen bir Galatasaray görmedim. Ve bunun temel sebebi, bulunduğu yeri hak etmediğini düşünen Riekerink. Bunda kuşkusuz Fenerbahçe’nin, planını ezberlemiş bir takım olmasının rolü de var.


Ahmet Çakar - SabahSonuçta söylenecek şu, G.Saray asla hak etmedi. Koskoca G.Saray, değil bir pozisyon, yarım pozisyon bile bulamadı ve F.Bahçe son pasları zamanında ve iyi yapsa yine bir facia yaşanabilirdi. Görünen o ki G.Saray'da futbolculara dayalı bir düzen var. Başta Sneijder ve diğer hiçbir oyuncu Riekerink'i takmıyor. Ne teknik anlamda otorite var ne de takım disiplini. Sonuçta F.Bahçe, G.Saray'ı geçti ve yukarıya yerleşti. Asıl sıkıntı G.Saray için bundan sonra başlıyor.


Levent Tüzemen - SabahAciz, etkisiz, pozisyonsuz Galatasaray'ın derbideki halinin öncelikli sorumlusu futbolu yönetenlerdir. Eğer; Aziz Yıldırım başkan olsaydı, Selçuk, Yasin, Josue ve Podolski'nin kulübede oturmasına engel olur, Galatasaray'ın De Jong, Sinan, Eren'li bir kadroyla derbiye çıkmasına izin vermezdi. Riekerink'in tercih ettiği kadronun bırakın derbiyi kazanmayı, F.Bahçe'ye kafa tutacak gücü ve kalitesi yoktu. Neymiş; Podolski ile Selçuk hastaymış.. Yalan.. Hasta olan kulübede oturmaz, evinde yatar.


Ertem Şener - VatanDİLE kolay 17 yıldır deplasmanda rakibini yenemeyen G.Saray’da başkan Özbek, şeytanın bacağını kırmak için konuşmalar yaptı bütün hafta boyunca. Öyle ki dün Arena’da toplanan taraftarlarının yanına giderek ‘İnanmayan otobüse binmesin. Kazanmaya gidiyoruz’ diyerek adeta moral aşıladı.

ANLAŞILAN o ki başkan yanlış yerde yanlış konuşmayı yaptı. Bu konuşma takım otobüsünün yanında futbolcularına olmalıydı. Sarı-kırmızılı renklere gönül verenler motive olmuş, inanmışlardı. İnanmayan başta Riekerink ve futbolculardı!

NE yaptığını bilmeyen oyunculardan kurulu bir kadro, ürkek bir oyun. Sneijder uyuttu. Carole ve Sabri topu bırak ileri taşımayı, uzaklaştırmakta bile yetersiz kaldı.

DE Jong ve Tolga sanki ilk kez bir araya gelmiş gibiydiler. Eren gol umudun, sakatlanınca Cavanda’yı alıyorsun. Neymiş Selçuk hasta olduğu için oyuna almamış. Yahu son 20 dakikada bile sahaya süremeyeceğin adamı ne diye kulübede tutuyorsun?

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK!

8 puan geriden gelip 1 puan önüne aldığın F.Bahçe’ye üstünlüğü her anlamda kaptırdın Riekerink. Bu hatalar zinciri bir bedel gerektirir ki bunun adı da istifa olmalıdır. Üzgünüm artık senin beyliğin bitti artık bye zamanın geldi de geçiyor. F.Bahçe’de Volkan Demirel yere yatmadan maçı bitirdi. Volkan Şen iyi oyuncusun da pas gereken yerde şut atmanın, çalım gereken yerde pas atmanın manasını anlamadım.
BU maç Robin van Persi’nin zaferidir. Manchester United günlerinden bu yana bir gole bu kadar sevindiğine şahit olmamıştım. Yeniden doğdu. 17 yılın gerginliği F.Bahçe’de de vardı maç öncesinde ama dakikalar ilerledikçe sarı-lacıvertli oyuncular da anladı geleneğin bozulmayacağını.
G.Saray’da ise öğrenilmiş çaresizliğin çaresizliği devam ediyor. Riekerink ile de olmadı. ‘Bye Riekerink’ten sonra bakalım 18 yıllık özleme kim son verecek.
Tepkiler:

Yorum Gönder

 
Top
 

Gündemde Ne Var Ki?